Du ser nu blog indlæg fra Playgirl66. Klik for at se den komplette blog

Fredag d. 9. december 2011 – VM i London med Landsholdet!!


7 år siden  
Like
Tags:   Set 2695 times.
Det var en meget stor dag, da jeg blev ringet op af Jes Bondo fra Dansk Pokerforbund. Han skulle udvælge spillere til det danske pokerlandshold, som skulle repræsentere Danmark til VM i London i november 2011. Han havde udvalgt 7 spillere og de 6 andre var ingen ringere end Theo Jørgensen, Gus Hansen, Mads Wissing, Simon Ravnsbæk, Lars Bønding og Mads Andersen. Jeg var meget stolt over at blive valgt ud og især at vi stillede op med så stærkt et hold. Kongerne af poker sammen med Dronningen!!! Vi skulle konkurrere mod 11 andre lande som blandt andet var Australien, USA, Kina, England, Spanien og Tyskland.

Meningen med afholdelsen af dette VM var at lave en ”statement” om, at poker er et mindgame og ikke hazardspil. Derfor skulle vi de første 2 dage spille et spil der hed ”Duplicate poker”. Kort fortalt, så fik alle borde de samme kort i den samme rækkefølge. Jeg fik plads 5 ved mit bord. Dette var ensbetydende med, at jeg konkurrerede mod de andre spillere fra de andre lande, der sad på plads 5, da vi fik de samme kort. Vi skulle spille 72 hænder og når spillet var slut, ville vores chips blive talt op, og vi ville få point efter hvor mange chips vi havde vundet/tabt sammenlignet med de andre spillere på samme plads. Det lyder lidt indviklet, men det er meget simpelt, og et godt tiltag for at eliminere held og vurdere spillerne efter deres evner til at spille de samme hænder, og ikke hvor heldige de er.

Vi skulle spille i The London Eye. Det er et stort pariserhjul i centrum af London. Og de havde placeret et bord i hver gondol. Det var lukkede gondoler, men selvom de var lukkede, så kunne de ikke finde ud af at lukke airconditioningen. Så vi sad i 3 stive timer, og tro mig, jeg mener bogstaveligt talt, at det var stime timer, for det var så frysende koldt i disse gondoler, at mine hænder var total blå og min næse var ved at falde af pga. forfrysninger. Men Antonio Esfandiari prøvede på at varme mig og en anden tysk pige op med lidt søde ord, hvilket også hjalp lidt på humøret, men det hjalp dog ikke på varmen (Jeg tror endda at den tyske pige havde fået forfrysninger i hele hovedet, for hun fortrak ikke en mine, når nogle snakkede til hende. Et smil var bestemt ikke muligt at få fremtvunget på hendes læber, hvilket Esfandiari, efter adskillige forsøg, til sidst indså). Da vi endelig var færdige med de 72 hænder, stod vi trippende ved døren af gondolen, i håb om at den hurtigst muligt ville komme ned til jorden igen, så vi kunne komme ud og få noget varmt. De stod klar med varm kaffe da vi kom ned, hvilket vi nærmest kastede os over som vilde hunde.

Vores hold klarede sig fornuftigt i spillet, men desværre gik der noget galt med deres pointsystem, og der var enkle borde der havde delt nogle hænder forkert ud. Så vi måtte nødt til at kaste os ud i en omkamp dagen efter. Det blev heldigvis indenfor i varmen.

Desværre gik det ikke så godt på dag 2 for vores hold, og vi nåede ikke videre i finalen. I stedet gik vi ud og spiste gode bøffer om aftenen og drak god vin, for at dulme skuffelsen over nederlaget.

Den anden event var en individuel event, hvor det var en almindelig pokertour. Den blev også afholdt henover 2 dage. Desværre var der heller ikke nogle danskere der præsterede at komme i pengene i den tour, så vi måtte tage skuffet hjem fra London igen.

Dvs. at vi desværre ikke tog nogle medaljer med hjem fra London, men det var en kæmpe oplevelse at prøve at spille mod verdens bedste spillere og spille på hold med nogle af Danmarks bedste spillere. Jeg håber jeg får chancen igen en anden gang, og forhåbentlig kan vi levere bedre resultater til den tid. Kan man bruge ordsproget: En god generalprøve giver en god premiere?

Gud bevare Danmark og pokerspillet.

Kærlig hilsen

Pernille
Like
Comments (0)

986.5721